Obowiązujące zasady przyłączania nieruchomości do sieci
wodociągowej i kanalizacyjnej będących w posiadaniu MPECWiK Środa Wlkp.
W związku z podjętą 22 czerwca 2017 r. uchwałą Sądu Najwyższego, która dokonała interpretacji definicji „przyłącza wodociągowego” i „przyłącza kanalizacyjnego”, określonych w art. 2 pkt. 5 i 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jednolity z 2017 r. poz. 328) Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Środzie Wlkp. poniżej określa zasady przyłączania nieruchomości do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
- Według Sądu Najwyższego :
- – Przyłączem wodociągowym w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (jednolity tekst: Dz. U. z 2017 r., poz. 328) jest przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług na całej swojej długości;
- – Przyłączem kanalizacyjnym w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (jednolity tekst: Dz. U. z 2017 r., poz. 328) jest przewód łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej.
- Użyte w niniejszych zasadach wyrażenie „przedsiębiorstwo wodociągowe” oznacza Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Środzie Wlkp.
- Zgodnie z art. 15 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.
- Przedsiębiorstwo wodociągowe jest obowiązane przyłączyć do sieci nieruchomość osoby ubiegającej się o przyłączenie nieruchomości do sieci, jeżeli są spełnione warunki przyłączenia określone w regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków uchwalonym przez Radę Miejską oraz istnieją techniczne możliwości świadczenia usług.
- Zgodnie z obowiązującym na terenie gminy Środa Wlkp. regulaminem dostarczania wody i odprowadzania ścieków, osoba ubiegającej się o przyłączenie składa do przedsiębiorstwa wodociągowego wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia.
Wzór wniosku o wydanie warunków załączony jest do niniejszych zasad. Do wniosku należy dołączyć:
- – tytuł prawny do nieruchomości
- – aktualną mapę zasadniczą w skali 1:500.
- Jeżeli istnieją warunki do przyłączenia nieruchomości do sieci, przedsiębiorstwo wodociągowe w terminie 1 miesiąca od dnia otrzymania kompletnego wniosku wydaje warunki techniczne. Wydane warunki techniczne obowiązują przez okres 2 lat.
- Po otrzymaniu warunków technicznych wnioskodawca winien opracować dokumentację budowlaną na wykonanie przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego i uzgodnić ją z przedsiębiorstwem wodociągowym. Dokumentacja budowlana opracowana powinna być na kopii mapy zasadniczej i zawierać projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonanym przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.
- Osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej na własny koszt dokonuje budowy tych przyłączy na całej długości.
- Rozpoczęcie budowy należy zgłosić co najmniej 7 dni przed przystąpieniem do robót w Dziale Planowania Rozwoju i Inwestycji przedsiębiorstwa wodociągowego na formularzu, którego wzór dołączony jest do niniejszych zasad.
- Z uwagi na bezpieczeństwo wody budowę przyłączy może wykonać jedynie podmiot posiadający zgodę przedsiębiorstwa wodociągowego na wykonywanie takich prac w obrębie systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na terenie działania przedsiębiorstwa wodociągowego.
- Włączenie przyłącza do istniejącej sieci może byś wykonane przez podmiot budujący przyłącze pod nadzorem pracownika przedsiębiorstwa wodociągowego.
- Włączenie przyłącza do sieci poprzez naruszenie szczelności (np. montaż trójnika) istniejącej sieci może być wykonane tylko i wyłącznie przez służby przedsiębiorstwa wodociągowego.
- Odbioru wybudowanego przyłącza wraz z podejściem wodomierzowym dokonuje pracownik przedsiębiorstwa wodociągowego w terminie oznaczonym w zgłoszeniu.
- Za przyłączenie przyłącza do urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych przedsiębiorstwo wodociągowe pobiera opłatę zgodnie z obowiązującą taryfą.
- Po dokonaniu odbioru przyłącza wraz z podejściem wodomierzowym, przeprowadzeniu prób technicznych oraz wykonaniu inwentaryzacji spisywany jest protokół, który stanowi podstawę do zawarcia umowy na dostawę wody lub odbiór ścieków. W przypadku braku inwentaryzacji należy dołączyć oświadczenie podpisane przez geodetę o namierzeniu przyłącza wraz z wykonanym szkicem polowym.
- Na wniosek odbiorcy usług zawierana jest umowa o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.
- Po zawarciu umowy przedsiębiorstwo wodociągowe montuje wodomierz. Z czynności tej spisany zostaje protokół.
- Z dniem wejścia w życie niniejszych zasad, na odbiorcy usług ciążył będzie obowiązek utrzymania przyłącza na całej długości: w przypadku przyłącza wodociągowego (od sieci do zaworu za wodomierzem głównym); w przypadku przyłącza kanalizacyjnego (od sieci do studni rewizyjnej). Odbiorca usług może zlecić przedsiębiorstwu wodociągowemu eksploatację przyłącza na odrębnych zasadach.
- Wyżej wymienione zasady zostają wprowadzone w życie z dniem 01.09.2017 r.
W przypadku braku warunków do podłączenia nieruchomości do sieci, Przedsiębiorstwo w terminie 1 miesiąca od dnia otrzymania wniosku, informuje osobę ubiegającą się o przyłączenie o braku możliwości podłączenia. Informacja powinna zawierać faktyczne uzasadnienie.
W piśmie odmawiającym wydania warunków do podłączenia nieruchomości Przedsiębiorstwo powinno określić zakres prac , które należy wykonać w celu umożliwienia podłączenia nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej.
Jeżeli warunkiem podłączenia jest konieczność rozbudowy urządzeń wodociągowych lub kanalizacyjnych, a wieloletni plan rozwoju i modernizacji rozbudowy tych urządzeń nie przewiduje, wówczas Przedsiębiorstwo może zawrzeć umowę z osobą ubiegająca się o przyłączenie, w której określone zostaną zasady i sposób finansowania budowy tych urządzeń.
Ubiegający się o przyłączenie bezpłatnie udostępnia Przedsiębiorstwu pomieszczenie na zainstalowanie wodomierza głównego. Pomieszczenie winno być utrzymane w należytym stanie, zabezpieczającym wodomierz główny przed uszkodzeniem i zamarznięciem.