INFORMACJA DLA ODBIORCÓW WODY
W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi bakterii legionella, Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Środzie Wlkp. uprzejmie informuje, że jakość wody dostarczanej naszym odbiorcom systematycznie badana jest przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Środzie Wielkopolskiej, jak również przez akredytowane Laboratorium MPECWiK.
Rozwojowi legionelli sprzyja obecność glonów i pierwotniaków oraz temperatura pomiędzy 20 – 50 o C. Woda dostarczana odbiorcom usług przez naszą Spółę pobierana jest z ujęć głębinowych, zarówno czwartorzędowych jak i trzeciorzędowych i ma temperaturę pomiędzy 10 – 16 o C. Zatem w warunkach tych nie ma możliwości, aby doszło do rozwoju bakterii legionella. Ponadto stosowany system dezynfekcji skutecznie eliminuje możliwość pojawienia się w naszym systemie zaopatrzenia w wodę tej bakterii.
Należy jednak zwrócić uwagę, że pojawienie się tej bakterii odnotowuje się m.in. w instalacjach ciepłej wody użytkowej w sytuacjach zastoju wody oraz braku dezynfekcji i konserwacji tej instalacji. Bakterie legionella występują między innymi w zbiornikach magazynujących wodę, urządzeniach kąpielowych, kurkach i sitkach prysznicowych, klimatyzatorach, myjniach, również w pozostawionych na słońcu wężach ogrodowych.
Przy powyższym należy dodatkowo zwrócić uwagę na fakt, że obowiązujące przepisy, w szczególności rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, jak również dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi nie nakładają obowiązku na przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne badania wody pod kątem występowania bakterii legionella. Ustawodawca w cytowanym wyżej rozporządzeniu Ministra Zdrowia nakłada obowiązek na właścicieli oraz zarządców budynków zamieszkania zbiorowego oraz budynków użyteczności publicznej (szpitale, szkoły, przedszkola, ośrodki pomocy społecznej) przeprowadzenia systematycznych badań ciepłej wody na obecność bakterii legionella.
Szczegółowe informacje dotyczące zagrożenia bakterią legionella jak również możliwości zapobiegania tym zagrożeniom znajdują się na stronie internetowej GIS.
Zarząd MPECWiK podkreśla, że woda dostarczana mieszkańcom przez naszą spółkę jest bezpieczna.