PIJ ŚREDZKĄ KRANÓWKĘ

Woda z kranu jest bezpieczna. Jakość wody to pojęcie dotyczące jej właściwości chemicznych, fizycznych i biologicznych. To my, jako Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Środzie Wlkp., odpowiadamy za zaopatrzenie w wodę mieszkańców gminy Środa Wielkopolska w całym systemie, czyli dostarczenie wody o odpowiedniej jakości od ujęcia do kranu każdego klienta, jednocześnie przypominając, że za instalację wewnętrzną odpowiada konsument.

Zważywszy na rolę, jaką spełnia woda w życiu człowieka oraz jaki ma wpływ  na nasze zdrowie, podkreślamy, że nad bezpieczeństwem wody czuwa zarówno przedsiębiorstwo wodociągowe, jak i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Informację o jakości wody czerpiemy dzięki systematycznej kontroli, polegającej na pobieraniu próbek wody z urządzeń wodociągowych, w charakterystycznych punktach zgodności, z odpowiednią częstotliwością, określoną w harmonogramie. Próbki przekazywane są do laboratorium, gdzie poddane zostają analizie fizykochemicznej i mikrobiologicznej.

Ocena jakości wody polega na porównaniu wyników badania wody z wartościami parametrycznymi określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Dzięki tym działaniom mamy wiedzę o jakości wody, jaka dostarczana jest do konsumentów i mamy pewność, że nasza woda jest bezpieczna i zdrowa.

Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nie tylko wody, ale również substancji w niej rozpuszczonych, tak więc średzka kranówka nie tylko gasi nasze pragnienie, ale ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Wapń (Ca) jest podstawowym składnikiem kości i zębów. Nieodzowny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowo-mięśniowego oraz prawidłowej pracy serca.  Zawartość wapnia w średzkiej kranówce waha się od 54 do 57 mg/l.

Magnez (Mg)  podobnie jak wapń jest budulcem kości i zębów, ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego oraz nerwowo-mięśniowego. Zawartość magnezu w średzkiej kranówce wynosi 23 mg/l.

Potas (K) odpowiada za powstawanie impulsów nerwowych, a tym samym wpływa na naszą zdolność myślenia czy zapamiętywania. Potas ma wpływ na pracę mięśni – ich siłę, wytrzymałość i zdolność regeneracji. Zawartość potasu w średzkiej kranówce wynosi od 5,3 do 5,4 mg/l.

Sód (Na) podobnie jak potas wpływa na utrzymanie prawidłowej równowagi wodno-elektrolitowej organizmu.  Zawartość sodu w naszej wodzie kształtuje się na poziomie 55 mg/l.

Wodorowęglany (HCO3)  mają właściwości alkalizujące, czyli pomagają neutralizować kwasy żołądkowe, przyczyniają się do zmniejszenia dolegliwości bólowych żołądka oraz regulują pH krwi. Zawartość wodorowęglanów w naszej kranówce waha się od 420 do 480 mg/l.

Żelazo (Fe) – jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odgrywa ważną rolę w dostarczaniu tlenu do narządów oraz mięśni człowieka.

 Ważną cechą wody, która jest powszechnie uważana przez konsumentów jako zjawisko negatywne, jest twardość. Często widząc osadzający się kamień w czajniku, czy też białe ślady na armaturze łazienkowej zastanawiamy się, czy taka woda nadaje się do picia? Chcemy rozwiać wątpliwości – oczywiście, że tak!

Zjawisko twardości wody, określa zawartość rozpuszczonych w niej jonów metali, zwłaszcza związków wapnia i magnezu i wyrażana jest w mg/l.

Średzka kranówka jest wodą średnio twardą. Ten stopień twardości charakteryzuje się zawartością węglanu wapnia CaCO3 na poziomie 200 – 350 mg/l.

Zacznijmy od minusów – faktem jest, że osadzający się kamień może niekorzystnie wpływać na urządzenia grzewcze, pralki, czy zmywarki. Może również powodować większe zużycie detergentów, ponieważ twardość to tradycyjna miara zdolności wody do reagowania z mydłem – w skrócie woda twarda wymaga zauważalnie więcej mydła do wytworzenia piany.

Przejdźmy jednak do dobrych wiadomości –  wapń  i magnez są związkami istotnymi dla zdrowia człowieka! To właśnie pijąc wodę twardą czy średnio twardą można w najlepszy sposób uzupełnić niedobory wapnia i magnezu,  gdyż składniki te są znacznie łatwiej przyswajalne z wody niż z pożywiania. Poza tym picie wody z wapniem i magnezem ma szereg pozytywów – m.in. zmniejsza zachorowalność na choroby układu krążenia, przyczynia się do obniżenia ciśnienia, wpływa na prawidłowe działanie układu nerwowego i wzmacnia układ kostny.

Reasumując… średzką kranówkę warto pić, ponieważ:

  • jest bezpieczna
  • zawiera mikroelementy i cenne dla naszego zdrowia pierwiastki
  • jest czysta mikrobiologicznie
  • nie jest opakowana w plastik, który ma negatywny wpływ na środowisko
  • gasi nasze pragnienie po wysiłku fizycznym i podczas upałów

jest TANIA!

Jeżeli przypatrzymy się cenie wody butelkowanej i cenie wody jaka płynie z naszych kranów, zauważymy kolosalną różnicę! 1000 litrów kranówki kosztuje około 4,5 zł, natomiast 1000 litrów wody butelkowanej to koszt rzędu około 1000 zł! Liczby mówią same za siebie, a jakość wody z kranu nie odbiega od jakości wody butelkowanej.

Poniżej przedstawiamy aktualne zestawienie minerałów zawartych w wodzie dostarczanej przez nasze przedsiębiorstwo z wodą butelkowaną dostępną w sklepach.

MinerałyJednostkaŚredzka kranówkaWoda butelkowana dostępna w sklepach
Wodorowęglanymg/l420121,06
Fluorkimg/l0,760,07
Magnezmg/l235,37
Wapńmg/l5736,39
Sódmg/l557,79

Joanna Nawracała, Marta Pukacka    MPECWiK Środa Wielkopolska

Pij średzką kranówkę