Wprowadzany w ostatnich latach przez MPECWiK monitoring sieci wodociągowej wraz z systemem zdalnego odczytu wodomierzy za pomocą sieci GSM nie tylko pozwala na wykrycie usterek rurociągów i dokładnej lokalizacji ewentualnych wycieków wody. System przede wszystkim pozwala na zbilansowanie ilości wody wtłoczonej i sprzedanej według wodomierzy w określonej strefie oraz określenie wielkości wody niesprzedanej.
Trwające od kilku tygodni upały, jak również brak opadów deszczu, powodują zwiększone zużycie wody przez naszych odbiorców. Jednak, w niektórych przypadkach, są pretekstem do nieopomiarowanego pobierania wody, czyli jej kradzieży. Taka sytuacja miała miejsce w ostatnim czasie na terenie jednej z wiosek, gdzie jeden z mieszkańców poprzez instalację wodociągową zainstalowaną przed wodomierzem głównym na terenie swojej nieruchomości lał w godzinach nocnych wodę do stawku znajdującego się w pobliżu jego nieruchomości. Pozwoliło to na dopełnianie poziomu wody w stawie, z którego w ciągu dnia podlewał uprawy, nie budząc podejrzeń sąsiadów.
Oprócz aspektów społecznych (za nieopomiarowaną wodę płacą wszyscy odbiorcy, gdyż wpływa to na koszt 1 m3) czyn ten jest karalny. Zgodnie z art. 28 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z dnia 7 czerwca 2001 r. kto dopuści się kradzieży wody podlega karze grzywny do 5000 zł.
Należy podkreślić, że karze tej podlega również osoba, która uszkadza wodomierz, wpływa na zmianę jego właściwości metrologicznych, jak również zrywa plombę umieszczoną na wodomierzu. Wprowadzany system zdalnego odczytu wodomierzy pozwala również wykryć zastosowanie magnesów neodymowych czy bajpasów, które mają na celu ominięcie wodomierza.
Pamiętajmy, że nieopomiarowany pobór wody to nie tylko względy ekonomiczne, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo dostarczanej wody. Legalne przyłącze wodociągowe zakończone jest zaworem zwrotnym antyskażeniowym, który zapobiega cofaniu się wody z instalacji wewnętrznej odbiorcy do sieci. W przypadku nielegalnego przyłącza brak takiego zaworu może spowodować cofnięcie się skażonej wody ze zbiornika lub stawu, jak również z instalacji z drenażem rozsączającym – do sieci wodociągowej, co w konsekwencji może zaszkodzić zdrowiu i życiu innych mieszkańców.
Aktualnie wodociągi dysponują narzędziami elektronicznej kontroli zużycia wody, co chroni naszych odbiorców przed negatywnymi skutkami działań lekkomyślnych użytkowników. Pozwala te działania wykryć, aby zapobiec zagrożeniom.
1000 litrów wody w Gminie Środa kosztuje 4 zł. Czy jest to kwota warta ryzyka skażenia wody w sieci wodociągowej?
MPECWiK Środa Wielkopolska

