Wprowadzanie  ścieków  przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych będących

w posiadaniu MPECWiK w Środzie Wielkopolskiej.

Woda zanieczyszczona na skutek jej użycia w gospodarstwach domowych czy zakładach przemysłowych staje się ściekiem. Obowiązujące przepisy prawa definiują pojęcie ścieków.

Przez:

ścieki bytowe – rozumie się ścieki z budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej powstające w wyniku ludzkiego metabolizmu lub funkcjonowania gospodarstw domowych oraz ścieki o zbliżonym składzie pochodzące z tych budynków;

ścieki komunalne – rozumie się ścieki bytowe lub mieszaninę ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi albo wodami opadowymi lub roztopowymi, odprowadzane urządzeniami służącymi do realizacji zadań własnych gminy w zakresie kanalizacji i oczyszczania ścieków komunalnych;

ścieki przemysłowe – rozumie się ścieki niebędące ściekami bytowymi albo wodami opadowymi lub roztopowymi, powstałe w związku z prowadzoną przez zakład działalnością handlową, przemysłową, składową, transportową lub usługową, a także będące ich mieszaniną ze ściekami innego podmiotu, odprowadzane urządzeniami kanalizacyjnymi tego zakładu.

Ścieki przemysłowe można podzielić na:

1) ścieki przemysłowe zawierające substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego;

2) pozostałe ścieki przemysłowe.

Ścieki przemysłowe są trudne do oczyszczenia metodami mechaniczno-biologicznymi. Dlatego najlepiej, gdy zakłady przemysłowe posiadają własne oczyszczalnie ścieków, jak np. Cukrownia Środa.

Ze względu na dużą szkodliwość biologiczną ścieki przed wprowadzeniem ich do środowiska naturalnego, a więc do wód lub do ziemi muszą zostać poddane oczyszczeniu.

Co do zasady wytworzone ścieki winny być odprowadzane do kanalizacji sanitarnej i oczyszczane na oczyszczalni ścieków. W miejscach, gdzie brakuje kanalizacji sanitarnej wytworzone ścieki powinny być gromadzone w szczelnych zbiornikach bezodpływowych zwanych szambami, a następnie wywożone wozami asenizacyjnymi na oczyszczalnię ścieków.

Ścieki pochodzące ze Środy i okolic oczyszczane są w Gminnej Oczyszczalni Ścieków położonej w Chwałkowie. Dzięki rozbudowanej sieci kanalizacji sanitarnej, grawitacyjnej i systemowi przepompowni lokalnych ścieki przepływają do Głównej Przepompowni Ścieków, zlokalizowanej przy ulicy Niedziałkowskiego, a z niej tłoczone są systemem rurociągów tłocznych o długości 2,5 km na oczyszczalnię.

Dostawcy ścieków przemysłowych muszą uzyskać zgodę przedsiębiorstwa wodociągowo- kanalizacyjnego na wprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych. Ponadto dostawcy ścieków przemysłowych, których ścieki zawierają substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego muszą  otrzymać pozwolenie wodnoprawne.

MPECWiK określiło zasady przyjmowania ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych, uwzględniając obowiązujące przepisy oraz możliwości technologiczne oczyszczalni ścieków. Szczegółowe zasady umieszczone są na stronie internetowej spółki www.wodociagi-sroda.pl, w zakładce strefa klienta – przyjmowanie ścieków przemysłowych.

MPECWiK  może przyjąć na oczyszczalnię ścieków w Chwałkowie tylko takie ścieki, których parametry i dopuszczalne stężenia są określone w pozwoleniu wodnoprawnym dla oczyszczalni.

Ścieki zawierające parametry, których stężenia przekraczają dopuszczalne zakresy, przed wprowadzeniem ich do urządzeń kanalizacyjnych muszą być  podczyszczone.

UWAGA! MPECWIK nie przyjmuje ścieków przemysłowych, które nie są podatne na mechaniczno-biologiczne procesy oczyszczania oraz zawierają parametry nieuwzględnione w  pozwoleniu wodnoprawnym dla oczyszczalni.

MPECWiK ma obowiązek kontroli ilości i jakości ścieków przemysłowych  wprowadzanych  do urządzeń kanalizacyjnych będących w jego posiadaniu. W chwili obecnej kontrola ta spełnia niezmiernie ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej pracy oczyszczalni,  z uwagi na duży dopływ ścieków z aglomeracji, zarówno bytowych jak i przemysłowych. Kontrola ścieków przemysłowych odbywa się m.in. poprzez montowanie urządzeń pomiarowych, do których w każdej chwili musimy mieć dostęp. Ponadto musimy mieć możliwość kontroli        i dostępu do zamontowanych urządzeń podczyszczających w celu sprawdzenia prawidłowości ich eksploatacji. Chcemy także zwrócić uwagę na to, że dostawca ścieków przemysłowych ma również prawny obowiązek kontroli ścieków, które wprowadza do urządzeń kanalizacyjnych MPECWiK.

                                                                                              MPECWiK Środa Wlkp.

Poniżej artykuł do pobrania w pdf d

Ścieki przemysłowe