Skąd się bierze woda w kranie? Część 1
Woda jest niezbędna do życia. Ludzie używają jej aby ugasić pragnienie, ugotować posiłki, umyć się, wyprać odzież itp. Aby woda w kranie była odpowiedniej jakości i pod odpowiednim ciśnieniem pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji w Środzie Wielkopolskiej muszą tę wodę wydobyć, uzdatnić i przesłać rurami do odbiorcy. |
Czy wiesz, że: mieszkańcy gminy Środa piją wodę pobieraną z ujęć podziemnych. Woda wydobywana jest ze studni za pomocą pomp głębinowych.
Czy wiesz, że: na ujęciu w Środzie studnie mają od 147 m do 159 m głębokości. Woda ujmowana jest z trzeciorzędowego – mioceńskiego poziomu wodonośnego.
Woda z ujęć podziemnych zazwyczaj posiada wysoką twardość oraz zawiera związki żelaza i manganu, jednak jej jakość jest dużo lepsza niż wody powierzchniowej z rzek czy jezior.
Polska zaliczana jest do krajów o stosunkowo niewielkich zasobach wodnych. Zbyt intensywne eksploatowanie wód podziemnych może spowodować ich całkowite wyczerpanie, dlatego pobór wody jest regulowany prawem. Dopuszczalny pobór wód podziemnych określa się mianem zasobów eksploatacyjnych.
W miejscu, w którym planowane jest wykorzystanie wody, jako źródła wody pitnej dla danego terenu, tworzy się tzw. ujęcie wody, a wokół niego strefę ochronną. Strefa ochronna ma na celu zapewnić odpowiednią jakość wody ujmowanej. Teren każdej strefy jest ogrodzony oraz oznakowany za pomocą tablicy zawierającej informacje o ujęciu wody i zakazie wstępu osób nieupoważnionych.
Czy wiesz, że: MPECWIK Środa Wlkp. posiada 7 ujęć wody: dwa w Środzie oraz 5 na terenie gminy w miejscowościach: Babin, Brodowo, Koszuty, Starkówiec Piątkowski i Trzebisławki.
Czy wiesz, że: ujęcie wody w Środzie Wlkp. obejmuje 19 studni głębinowych, a na ujęciach wiejskich jest ich 11.
Czy wiesz na czym polega proces uzdatniania wody?
Aby mieć pewność, że wydobywana z różnego rodzaju ujęć woda nadaje się do spożycia, poddaje się ją procesowi uzdatniania. Proces ten to skomplikowane techniczne i chemiczne „obrabianie” wody. Uzdatnianie polega na poprawie jakości wody, tak, by spełniała określone prawem standardy i w rezultacie, by mogła być akceptowana przez konsumenta oraz nie zagrażała zdrowiu i życiu. Proces ten odbywa się w obiekcie zwanym stacją uzdatniania wody (SUW).
Dlaczego woda nie jest idealnie czysta po wydobyciu?
Warto wiedzieć, że na jakość wody występującej w przyrodzie mają wpływ nie tylko procesy naturalne, lecz przede wszystkim działalność człowieka. W związku z tym woda w środowisku naturalnym może zawierać zarówno substancje korzystne (np. składniki mineralne), jak i niekorzystne dla człowieka zanieczyszczenia (np. związki chemiczne lub bakterie). Dzięki uzdatnianiu można pozbyć się zanieczyszczeń i doprowadzić wodę do pożądanego stanu. Proces uzdatniania to zwykle proces wieloetapowy i w zależności od źródła wody – może być też dość skomplikowany.
W przypadku wód podziemnych najczęściej stosuje się następujące etapy uzdatniania:
– napowietrzanie, które ma na celu wstępne utlenianie związków żelaza i manganu oraz usunięcie rozpuszczonych w wodzie gazów,
– filtracja, która jest zazwyczaj prowadzona na złożach filtracyjnych w celu odseparowania niepożądanych substancji,
– dezynfekcja w celu wyeliminowania ewentualnych bakterii.
Po dezynfekcji woda gromadzona jest w zbiornikach wody czystej, z których, za pomocą pomp, kierowana jest do sieci wodociągowej.
Czy wiesz, że:
– MPECWiK Środa uzdatnia prawie 2 mln m3 wody rocznie, tj. 5,5 mln litrów dziennie,
– do wyprodukowania 1 samochodu potrzebne jest 35 000 litrów wody,
– mieszkaniec naszej gminy zużywa na cele bytowe średnio 95 litrów wody na dobę.
– procentowe zużycie wody w gospodarstwie domowym wynosi:
- mycie, higiena – 44%
- przygotowywanie posiłków – 4%, w tym napoje 1%
- zmywanie, pranie – 26%
- woda do spłukiwania – 26%.
W następnym artykule opiszemy proces przesyłu wody od SUW do kranu konsumenta.
Cdn. MPECWiK
Poniżej artykuł do pobrania w pdf