Jedna zużyta bateria może zanieczyścić 1 m³ gleby i 400 litrów wody!

Odpady to poważny problem w skali światowej, ponieważ wraz z rozwojem technicznym człowiek stał się największym „producentem” odpadów w przyrodzie. Głównymi śmiecącymi są przemysł i rolnictwo. O tym, że śmieci negatywnie wpływają na środowisko nie trzeba nikogo przekonywać. Odpady mają bardzo długi okres rozkładania się i poprzez nieodpowiednie zagospodarowanie zanieczyszczają glebę, powietrze oraz wodę, zarówno powierzchniową (rzeki, stawy, jeziora), jak i tę podziemną.

Do zanieczyszczających wodę substancji należą głównie: detergenty, barwniki, węglowodory ropopochodne, metale ciężkie, azotany, pestycydy oraz gnojowica.                       

Zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu to przede wszystkim odpady i ścieki przemysłowe, zanieczyszczenia pochodzące z terenów zakładów, na których są składowane, przelewane lub transportowane substancje niebezpieczne. Dlaczego przemysł tak bardzo zanieczyszcza wodę? Zanieczyszczenia przemysłowe powstają m.in. przy wydobywaniu surowców, w trakcie chłodzenia urządzeń oraz podczas wielu innych czynności wykonywanych w różnorakiej produkcji. Ścieki pochodzące z wielu fabryk często trafiają np. do rzek, jak do zwykłego śmietnika i mogą zawierać w swoim składzie metale ciężkie (ołów, chrom), barwniki, fenole, detergenty, azotany, węglany, siarczany oraz chlorki. Duży wpływ na zanieczyszczenie wód mają emisje pyłów i gazów z dużych zakładów przemysłowych. Skutkiem jest powstawanie deszczu o kwaśnym odczynie. Kwaśny deszcz niszczy drzewa i rośliny, spływa do rzek , jezior i stawów, wsiąka również w glebę, dalej przenika do wód gruntowych i głębiej – do wód podziemnych.

Zanieczyszczenia pochodzące z rolnictwa to głównie nawozy i chemiczne środki ochrony roślin oraz gnojowica. Zdarza się, że stosowanie nieodpowiednich dawek  nawozów powoduje przenikanie związków azotowych do gleby i dalej do wód gruntowych. Stosowanie gnojowicy na polach oraz wycieki z nieszczelnych szamb w obejściach gospodarskich, mogą powodować wzrost zawartości azotu oraz zanieczyszczenia bakteriologiczne wód podziemnych.

Również obszary, na których zlokalizowane są składowiska odpadów mogą przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska. Jeżeli składowiska odpadów mają nieodpowiednio zabezpieczone i uszczelnione podłoże, co w przeszłości często miało miejsce, to może dochodzić do przesiąkania odcieków do gleby i wód podziemnych.

Dużym problemem są tzw. „dzikie” wysypiska śmieci, na które wyrzucane są, oprócz zwykłych śmieci, również odpady niebezpieczne takie jak: zużyte baterie, puszki z resztkami farb, lakierów, opakowania po olejach samochodowych i przeterminowane leki. Takie wysypiska stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego, ponieważ nie są niczym zabezpieczone, dzięki temu w łatwy sposób zanieczyszczenia przedostają się do gleby i wody. Nie zdajemy sobie sprawy, że jedna tylko zużyta bateria może zanieczyścić 1m3 gleby i 400 litrów wody! Nielegalne wysypiska zlokalizowane w lasach stwarzają też zagrożenie pożarowe, szczególnie w okresie letnim.

Żyjemy w czasach, w których dbanie o środowisko jest nie tylko modą, ale i obowiązkiem każdego z nas. Jak najwięcej odpadów powinno trafić do recyklingu. Odpady, które możemy przekazać do recyklingu możemy podzielić na 4 podstawowe grupy: papier, plastik, szkło i metal.

Cdn. MPECWiK

Poniżej artykuł do pobrania w pdf

Wpływ gospodarki odpadami na jakość wody

powrót do konkursu