W dniu 19. lutego 2016r. odbyło się spotkanie Zarządu Spółki z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym (PPIS) w sprawie ustalenia zasad współpracy w zakresie określonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13.11.2015r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2015 poz.1989) oraz wyjaśnienia wątpliwości powstałych na tle stosowana przepisów przedmiotowego rozporządzenia.

Ze strony Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej udział w spotkaniu wzięli: Pani Maria Deręgowska – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Pani Anida Krajewska oraz Pani Elżbieta Kornecka.

Ze strony MPECWiK w spotkaniu uczestniczyli: Zarząd Spółki , Szczepan Wawrzyniak,  Aleksandra Górska, Marta Pukacka, Monika Rozmiarek, Ewa Lisiewicz,  Marek Graczyk, Hubert Kałużny oraz Tomasz Wawrzyniak.

Zebranych powitał Prezes Spółki, przedstawił cel spotkania i poprosił Panią Aleksandrę Górską o przedstawienie Planu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody.

Pani Aleksandra Górska przedstawiła w formie prezentacji Plan Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody (BZW). Na zakończenie podkreśliła, że plan ten jest na bieżąco aktualizowany i ma nadzieję, że ustalenia jakie zostaną dokonane na dzisiejszym spotkaniu pozwolą uzupełnić zapisy tego planu o kwestie budzące wątpliwość, a będące przedmiotem dzisiejszego spotkania.

Następnie głos zabrała Pani Marta Pukacka i przedstawiła pokrótce sprawozdanie z przebiegu działań związanych z pogorszeniem jakości wody w miejscowości Olkusz.

Z kolei Pan Hubert Kałużny przedstawił wątpliwości jakie nasuwają się przy praktycznym stosowaniu przepisów rozporządzenia. Jednymi z nich są:

  • Czy w przypadku zastosowania zastępczego punktu poboru wody (cysterna z atestem) podczas awarii wodociągowej trzeba badać wodę? Jeśli tak to, czy badania wody winny być przeprowadzane z każdej cysterny i w jakim zakresie?
  • Wątpliwości dotyczące zapisu w rozporządzeniu mówiącego o wyznaczeniu zakresu , miejsca i częstotliwości poboru próbek wody w przypadku wystąpienia okoliczności mogących spowodować zmianę jakości wody np. awarii wodociągowej.

Czy przy każdej awarii te uzgodnienia muszą być dokonywane?

Czy można w sposób ogólny uzgodnić wyznaczanie zakresu, miejsca i częstotliwości poboru prób?

Jaka jest definicja awarii?

  • Podczas wystąpienia awarii wodociągowej w jakim momencie przedsiębiorstwo wodociągowe ma dokonać uzgodnień z PPIS? (pora, z kim, tel. dyżurny).
  • Czy można uruchomić sieć wodociągową lub przyłącze po usunięciu awarii przed uzyskaniem wyników badania wody?
  • Jak praktycznie zastosować przepisy rozporządzenia dotyczące oceny higienicznej materiałów służących do budowy urządzeń wodociągowych?
  • Miejsca poboru prób mają być równomiernie rozmieszczone na całym obszarze zaopatrzenia w wodę np. na punktach czerpalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych z zaworów używanych zwykle do pobierania wody.

Jaka jest możliwość prawna poboru prób przez przedsiębiorstwo w takim punkcie?

 Jaka jest podstawa prawna odpowiedzialności przedsiębiorstwa za jakość wody pobranej w tym punkcie?

  • Co rozumiemy pod pojęciem ujęcia wody – dotyczy monitoringu substancji promieniotwórczych.

Czy jest to zestaw studni wchodzących w skład ujęcia czy też każda ze studni oddzielnie?

Do wątpliwości tych ustosunkowała się Pani Maria Deręgowska – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Zaznaczyła, że pracownicy PSSE również mają szereg wątpliwości dotyczących stosowania przedmiotowego rozporządzenia, w związku z czym proponuje, aby podjęcie próby wyjaśnienia tych kwestii odsunąć w czasie. Uważa, że termin około 2 miesięcy byłby czasem właściwym na poszukiwanie rozwiązań dla tych problemów. Po szczegółowym zapoznaniu się z analizowanym materiałem, uzyskaniu wyjaśnień jednostek nadrzędnych i zaobserwowaniu praktyki, jaka jest stosowana – proponuje spotkanie w zespole roboczym, który mógłby wypracować zarówno warunki współpracy, jak i odpowiedzieć na powstałe wątpliwości.

Kończąc tę część spotkania Pan Szczepan Wawrzyniak podsumował następująco: w kwietniu Spółka zorganizuje spotkanie pracowników odpowiedzialnych za Plan BZW z przedstawicielem PSSE i w uzgodnieniu z nim zaproponuje konkretne zapisy w tymże Planie, po czym wersję roboczą tego Planu przekaże PPIS celem zgłoszenia ewentualnych uwag.

Kolejną kwestią poruszoną na spotkaniu była propozycja Zarządu Spółki, aby przy współudziale przedstawicieli  Starostwa Powiatowego  oraz PPIS zorganizować spotkanie z przedstawicielami wszystkich działających na terenie powiatu średzkiego firm wodociągowych, w celu przedstawienia m.in. wspólnego działania mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego wody w powiecie średzkim. Pani Maria Deręgowska – PPIS, wyraziła poparcie dla tego typu przedsięwzięcia uznając, że problemy tych firm – aczkolwiek w różnej skali – są podobne. Proponuje, aby Spółka przygotowała tematykę takiego spotkania, a PSSE włączy się do udziału w tym spotkaniu.

Pan Szczepan Wawrzyniak podsumował, że Spółka przygotuje tematykę spotkania oraz uzgodni ją z PPIS i Starostwem Powiatowym oraz zaprosi w maju na spotkanie przedstawicieli firm wodociągowych.

Kolejnym tematem poruszonym na spotkaniu, była kwestia związana z podjęciem działań  mających na celu podnoszenie świadomości proekologicznej mieszkańców powiatu średzkiego. Zarząd Spółki zamierza przy współudziale PPIS oraz Starostwa Powiatowego kontynuować działania w zakresie edukacji wodno-ściekowej. W tym zakresie Spółka chce podjąć się napisania szeregu artykułów o tej tematyce oraz udostępnić mieszkańcom w ramach akcji Drzwi Otwarte własne obiekty celem zaprezentowania tej tematyki. W tym przedmiocie również Pani Maria Deręgowska widzi możliwość współpracy i włączenia się do tych działań pracowników PSSE.

Pan Szczepan Wawrzyniak podsumował, że w najbliższym czasie zostanie opracowany harmonogram działań edukacyjnych i, że harmonogram ten zostanie przesłany do PPIS.

Na zakończenie Pani Maria Deręgowska – PPIS, podziękowała za zaproszenie i zwróciła uwagę, że zaprezentowana na tym spotkaniu tematyka oraz podejmowane przez Spółkę działania świadczą o dużym zaangażowaniu pracowników Spółki w sprawy szeroko rozumianego Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody. Uważa też, że tego typu spotkania są budujące i  bardzo potrzebne.

Przedstawiciele MPECWiK widzą sens we współpracy wszystkich służb odpowiedzialnych za zaopatrzenie mieszkańców powiatu średzkiego w wodę. Doceniamy także fachowość i wieloletnie doświadczenie pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Uważamy, że trzeba wzajemnie wymieniać wiedzę i doświadczenia oraz dostosowywać procedury zabezpieczające mieszkańców Powiatu Średzkiego do wzrastających wymagań jakościowych odnośnie wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.